Nadwrażliwość słuchowa

Czym jest nadwrażliwość słuchowa u dorosłych?

Nadwrażliwość słuchowa powoduje, że nawet zwykłe dźwięki otoczenia – np. rozmowa, odkurzanie, szczekanie psa – sprawiają duży dyskomfort, a nawet ból. Osoby z nadwrażliwością słuchową odbierają bodźce dźwiękowe jako hałas nie do zniesienia. W Polsce ok. 20% społeczeństwa codziennie zmaga się z tą przypadłością.

warto wiedzieć

Jakie są rodzaje nadwrażliwości słuchowej?

W literaturze naukowej odnajdujemy kilka rodzajów nadwrażliwości na dźwięki:

Obwodowa

dotyczy niewłaściwej pracy mięśnia strzemiączkowego, który znajduje się w uchu środkowym

Słuchowa centralna

występuje w przypadku nieprawidłowego poziomu serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym

Obwodowa (mieszana) centralna

spowodowana przez uszkodzenie ślimaka ucha, którego zdeformowanie powoduje często niedosłuch u pacjenta

Nadwrażliwość słuchowa ogranicza możliwość spokojnego i aktywnego funkcjonowania w codziennym życiu, a jej nasilone objawy mogą stanowić podstawę do rozpoczęcia specjalistycznego leczenia.
zatyczki najlepsze na nadwrażliwość słuchową

Stopery z filtrami akustycznymi

Zatyczki na nadwrażliwość słuchową u dorosłych
Stopery przy bardzo dużej nadwrażliwości słuchowej
Stopery na nadwrażliwość słuchową u dzieci

Jak zmniejszyć nadwrażliwość słuchową?

Terapia nadwrażliwości na dźwięki zależy od rodzaju zaburzenia. Głównym celem terapii osób dorosłych cierpiących na nadwrażliwość słuchową jest polepszenie komfortu życia pacjenta, a także zniwelowanie bólu towarzyszącego temu schorzeniu.

Jednym ze sposobów leczenia pacjentów cierpiących na nadwrażliwość słuchową, którą z powodzeniem stosuje się od wielu lat zagranicą i w Polsce jest TRT (Tinnitus Retraning Therapy). Dzięki niej pacjent poznaje sposoby radzenia sobie z bólem i rozdrażnieniem.

W trakcie stosowania tej metody terapeutycznej do uszu pacjenta podawane są dźwięki szerokopasmowe, czyli mające różne stopnie częstotliwości. Podczas kilku sesji możliwe jest częściowe zniwelowanie odczuwanego dyskomfortu oraz polepszenie samopoczucia klienta. Warto więc zastanowić się nad profesjonalnymi metodami zwalczania nadwrażliwości słuchowej.

W przypadku kiedy odkryjesz niepokojące objawy u Ciebie, Twojego dziecka lub bliskiej osoby – skontaktuj się z audiologiem.

Jak sobie radzić z nadwrażliwością słuchową?

Dla osób, które zmagają się z nadwrażliwością na dźwięki oraz codziennie pracują w hałasie sprawdzą się profesjonalne zatyczki i stopery do uszu.

Ale nie zatyczki woskowe, stopery piankowe, czy silikonowe (choinkowe). Aby poradzić sobie z niechcianymi dźwiękami i normalnie funkcjonować w środowisku pracy, potrzebne są specjalistyczne zatyczki z filtrami akustycznymi. Filtry akustyczne ograniczają uciążliwe dla zdrowia skutki częstego przebywania w szkodliwym środowisku dźwiękowym, bez poczucia izolacji i “zaczopowania”.

 

Które stopery są najlepsze?

Zobacz porównanie zatyczek do uszu

daj sobie pomóc

Co na nadwrażliwość słuchową?

Na nadwrażliwość słuchową u dorosłych zalecamy indywidualne zatyczki OTIS  zrobione na wymiar lub uniwersalne stopery Alpine ParyPlug.

Przy potrzebie jeszcze większego wytłumienia, dla osób o bardzo dużej nadwrażliwości słuchowej świetnie sprawdzą się wygodne zatyczki Alpine Worksafe.

Dla dzieci z nadwrażliwością słuchową polecamy miękkie stopery Alpine Plugin Kids.