
Zapewnienie pracownikom niezbędnych środków ochrony indywidualnej jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Do takich środków należą okulary ochronne, w tym również te, które są dostosowane do potrzeb pracowników noszących okulary korekcyjne.
Warunki użytkowania ochronnych okularów korekcyjnych w miejscu pracy
Zabezpieczenie oczu oraz możliwość skupienia wzroku to podstawa nie tylko dobrze wykonywanej pracy, lecz przede wszystkim zachowania przez pracownika dobrego zdrowia. Spoczywający na pracodawcy obowiązek zapewnienia zatrudnionym przez siebie osobom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy właściwym wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki wynika z przepisów Kodeksu pracy – konkretnie z art. 207 par. 2.
Z uwagi na niemożność sprecyzowania każdego rodzaju warunków, w jakich przebiegać będzie praca poszczególnych osób w zakładzie, nie istnieją ścisłe wytyczne dotyczące stosowania zabezpieczeń czy środków ochrony – każdy przypadek, w którym stosowanie okularów ochronnych może okazać się konieczne, musi więc być rozpatrywany indywidualnie. Możemy jednak przyjąć, że każda praca wykonywana w warunkach utrudnionych lub szkodliwych dla zdrowia pracownika wymaga powzięcia odpowiednich środków ochrony.
W przypadku pracowników cierpiących na wadę wzroku zazwyczaj rekomenduje się specjalistyczne okulary ochronne zaprojektowane tak, by można było nakładać je na oprawki korekcyjne. Znacznie lepszym rozwiązaniem tego problemu jest jednak zastosowanie korekcyjnych okularów ochronnych, które stanowią połączenie korekcji wzroku z funkcjami bezpieczeństwa. Wykorzystywane w nich szkła spełniają wszelkie wymogi BHP, jakie dotyczą certyfikowanych szkieł z salonu optycznego.
Co więcej, okulary te cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu są w stanie zapewnić użytkownikom ochronę nawet w najbardziej wymagających okolicznościach. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że występują w wielu licznych wariantach, przez co mogą zostać łatwo dopasowane do indywidualnych potrzeb pracownika oraz do kształtu jego głowy. Wszystko to sprawia, że korekcyjne okulary ochronne z jednej strony zapewniają użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo podczas pracy, z drugiej zaś – są komfortowe w noszeniu.