
Długotrwała ekspozycja na hałas powoduje powstawanie szumów usznych, uciążliwej przypadłości, niepozwalającej na skoncentrowanie się i na normalne funkcjonowanie, a także prowadzącej do bezsenności. Szumy powstają na skutek degradacji komórek rzęsatych, znajdujących się w ślimaku, a ich leczenie polega na podawaniu leków, poprawiających ukrwienie ucha wewnętrznego lub w ostateczności na operacji chirurgicznej. Aby nie doprowadzić do powstawania szumów usznych najlepiej się zabezpieczyć, stosując ochronniki słuchu. Sprawdź, jak je dobrać.
Czym charakteryzują się ochronniki słuchu?
Ochronniki słuchu są idealnie dopasowane do ucha każdego użytkownika, dzięki czemu można je nosić przez wiele godzin bez uczucia dyskomfortu i bólu. Tłumią dźwięki, dzięki czemu zapobiegają negatywnym konsekwencjom długotrwałej ekspozycji na hałas, w tym:
- dekoncentracji,
- spadkowi wydajności pracy,
- wyczerpaniu fizycznemu i psychicznemu,
- nerwicy.
Stosując oferowane przez nas ochronniki słuchu w trakcie pracy, unikniesz zaburzeń hormonalnych, stresu, bezsenności oraz problemów z układem krążenia. Oferowane przez nas indywidualne ochronniki słuchu produkowane są na wymiar, zapewniając maksimum ochrony.
Jak dobierać ochronniki słuchu?
Parametrem, na który należy przede wszystkim zwracać uwagę podczas dobierania ochronników słuchu jest wartość tłumienia. Ochronnik powinien zapewniać wartość poziomu dźwięku A mniejszą niż wartość dopuszczalna, która wynosi 80 dB równoważnego poziomu dźwięku A dla ośmiu godzin pracy, czyli poziomowi ekspozycji na hałas w trakcie ośmiogodzinnego wymiaru pracy. Poziom dźwięku A zatem, dobiegający do ucha pracownika, powinien wynosić od 75 do 80 dB, co gwarantuje pracownikowi ochronę przed zbytnim hałasem i jednocześnie słyszalność przez niego sygnałów alarmowych. Aby zatem dobrać odpowiednią wartość tłumienia ochronnika słuchu należy znać wyniki pomiarów hałasu na stanowisku pracy.
Jakie metody doboru ochronników słuchu wyróżniamy?
Doboru można dokonać metodą dokładną, poprzez określenie wymaganej wartości tłumienia w pasmach oktawowych w zakresie 63-8000 Hz, metodą przybliżoną HML, określającą wymagane tłumienie w zakresie hałasu wysoko, średnio i niskoczęstotliwościowego lub przybliżoną SNR, polegającą na porównaniu zmierzonych wartości poziomu dźwięku C hałasu na stanowisku pracy z liczbą SNR zawartą w instrukcji użytkowania ochronnika.
O czym jeszcze pamiętać, dobierając ochronniki słuchu?
Podczas dobierania ochronników słuchu, oprócz wartości tłumienia, należy wziąć pod uwagę również zapylenie i wilgotność w miejscu pracy oraz cechy indywidualne pracownika, takie jak kształt oraz wielkość głowy i uszu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem są oferowane przez nas ochronniki słuchu produkowane na indywidualne zamówienie, z wycisków pobieranych przez naszego pracownika w zakładzie pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nasze ochronniki słuchu gwarantują stuprocentową ochronę przed szkodliwym hasłem. Produkcja ochronników odbywa się w naszym laboratorium w Polsce.