
Przebywając w hałasie, odczuwamy różne dolegliwości oraz zmienia się nasze samopoczucie. Ma to związek z niekorzystnym działaniem dźwięków o natężeniu powyżej 60 decybeli, które wpływają na pojawienie się rozdrażnienia, rozkojarzenia oraz somatycznych objawów przeciążenia słuchu i układu nerwowego, czyli m.in. bólu głowy, a także niepokoju. Długotrwałe przebywanie w hałasie powyżej 80 decybeli skutkuje m.in. niedosłuchem, który jest coraz częściej diagnozowany nie tylko u pracowników zakładów przemysłowych, ale także młodzieży, która często słucha głośnej muzyki przez słuchawki douszne. Wyjaśniamy, kiedy mamy do czynienia z nadwrażliwością słuchową i jak jej zapobiegać.
Czym jest nadwrażliwość słuchowa?
Nadwrażliwość słuchowa to nietolerancja dźwięków, które nie przeszkadzają większości osób. Mamy z nią do czynienia wówczas, gdy normalne, niezbyt głośne i uciążliwe odgłosy powodują objawy typowe dla przebywania w hałasie. Co to oznacza? Wyobraźmy sobie sytuację, gdy odgłosy z naszego otoczenia np. szczekanie psa, płacz niemowlęcia, odgłos odkurzacza, suszarki do włosów lub szum zmywarki do naczyń, stają się nie do zniesienia. Większości z nas dźwięki te nie przeszkadzają, z czasem przyzwyczajamy się do nich, więc nie wpływają w negatywny sposób na naszą koncentrację lub samopoczucie. Osoby cierpiące na nadwrażliwość słuchową odczuwają dyskomfort nie tylko wówczas, gdy przebywają w hałasie. Denerwujące, wręcz bolesne, są dla nich nawet z pozoru ciche i nieuciążliwe dźwięki. Trudno sobie to wyobrazić, jednak równie trudne jest funkcjonowanie z nadwrażliwością na dźwięki, która może przybierać różną postać. Znanych jest kilka zaburzeń związanych ze zbyt intensywnym reagowaniem na dźwięki o różnym natężeniu.
Jak uniknąć nadwrażliwości słuchowej?
Nadwrażliwość słuchowa to zaburzenie o różnym podłożu. Może być ono związane m.in. ze schorzeniami lub nieprawidłowym funkcjonowaniem narządu słuchu, niektórymi zaburzeniami o podłożu nerwowym i schorzeniami neurologicznymi. Czynnikiem warunkującym rozwinięcie się nadwrażliwości słuchowej może być także zbyt długie przebywanie w hałasie. Z tego względu w przypadku nadwrażliwości słuchowej zastosowanie znajdują rozwiązania, które pozwalają tłumić docierające do nas dźwięki np. ochronniki słuchu oraz stopery alpine. Dbanie o słuch nie tylko w środowisku pracy, ale także w codziennym życiu może uchronić nas przed niedosłuchem oraz związanymi z przebywaniem w hałasie uciążliwymi objawami somatycznymi. Z produktów, które pomagają wytłumić docierające z otoczenia dźwięki, bardzo często korzystają osoby z nadwrażliwością słuchową, jednak warto pamiętać, że dolegliwość ta wymaga także odpowiednio dobranego leczenia.